Download PDF version of Conference Scheme

9 Dec. Arriv.Day

10 Dec. Wednesday

11 Dec. Thursday

12 Dec Friday

13 Dec Dep Day

h. 8:00-9:00

Registration

 

 

 

h 9:00-10:40

Session 1 Aula Magna

Session 5 Aula Magna

Session 11 Aula Magna

 

 

Opening-Bianconi
(Chairmen: A. Bianconi, F. Kusmartsev)

-Jianlin Luo,CH
-Dan Wu, D
-Christan Hess,D
-Taku Sato, JP

(Chairmen: E. Carlson, J. Luo)
-Peter Samuely, SK
-Ivan Maggio-Aprile, CH
-Dario Daghero, I
-Renato Gonnelli, I
-Rüdiger Klingeler, D

(Chairmen: R. Gonnelli, P. Samuely)
-Adam Dubroka, CH
-Tomaz Mertelj, SL
-Alexander Boris, D
-Gianni Profeta, I
-Robert S. Markiewicz, USA

 

h. 10:40:11:10

Coffee Break

 

 

 

h. 11:10-12:50

Session 2 Aula Magna

Session 6 Aula Magna

Session 12 Aula Magna

 

 

(Chairmen: N.L. Saini, J.Mustre de Leon)
-Anton Jesche, D
-Serena Margadonna, UK
-Chul-Ho Lee, JP
-Hiroki Takahashi, JP
-Nao Takeshita, JP

(Chairmen: M. Grilli, I. Maggio-Aprile)
-Sergei Borisenko, D
-A. Bianconi, I
-Haiyun Liu, CH
-Volodymyr Zabolotny, D
-Normann Mannella, USA

(Chairmen: J. van den Brink, J. Karpinski)
-Tatsuo Goko, USA
-Yasutomo Uemura, USA
-Toby Perring, UK
-Samuele Sanna, I
-Jennifer Hoffman, USA

 

h. 12:50-14:00

Lunch

 

 

 

h.14:00-15:00

poster session **

poster session**

poster session**

 

h. 15:00-17:00

Session 3 Aula Magna

Session 7 Aula Magna

Session 8 Aula Conversi

Session 13 Aula Magna

 

 

(Chairmen: T. Mizokawa,
H. Takahashi)

-Antony Carrington, UK
-Vladimir Hinkov, D
-Fedor Kusmartsev, UK
-Jose Mustre de Leon, MX
-Philippe Bourges, FR
-Davor Pavuna, CH

(Chairmen: J. Ashkenazi, M. Capone)
-
Sergey Savrasov, USA
-Lila Boeri, D
-Takashi Mizokawa, JP
-JeroenVan den Brink, NL
-Josè Lorenzana, I
-Peter Sushko, UK

(Chairmen: A. Carrington, V. Hinkov)
-Janusz, Karpinski CH
-Simon Kimber, D
-Guillaume M.Lang, D
-Alberto Martinelli, I
-Manoi Kumar*, D
-Anke Köhler*, D
-Danilo Zola*, I

(Chairmen: R. S. Markiewicz, Y. Uemura)
-Oleg Dolgov, D
-Erica Carlson, USA
-Josef Ashkenazi, USA
-Alexander Yaresko, D
-Maxim M. Korshunov, RU
-Sangeeta Sharma, D

 

h. 17:00-17:30

Coffee break

 

 

 

h. 17:30-19:30

Sessione 4 Aula Magna

Session 9 Aula Magna

Session 10 Aula Conversi

Session 14 Aula Magna

 

 

(Chairmen: S. Borisenko, S. Savrasov)
-Thierry Klein, FR
-Takasada Shibauchi, JP
-Fedor Balakirev, USA
-Dimitri Basov, USA
-Yoshimitsu Kohama, USA
-Steven Conradson, USA

(Chairmen: C. Castellani, J. Lorenzana)
-Peter Thalmeier,

-Andrea Perali, I
-Lara Benfatto, I
- Nicola Poccia, I
-Christian Platt, D

(Chairmen: S. Conradson, S.Kimber)
-Andreas Koitzsc, D
-Federica Bondino, I
-Walid Malaeb, JP
-Thomas Kroll, D
-Michela Fratini, I

(Chairman: A. Bianconi)
-Ryotaro Arita, JP
-Massimo Capone, I
-Giovanni Ummarino, I
-Valery Kisel, RU
-Alessandro Ricci*, I
-Alessandra Lanzara, USA
Closing Session

 

 

 

h. 8 pm Social Dinner Franco Ar Vicoletto Via Dei Falisci 1a-2

 

 

 All the talks are of 20m including discussion time, *talks are of 10m including discussion time
 Poster Session: Denis Arcon, Andrew W. Beckwith, Zbigniew Bukowski, Roberta Citro, Daniele di Gioacchino, Jack Gillett , Kiichi Miyazawa, Philip Moll, Olaksandr Tkachenko, Ilaria Pallecchi, Nicola Poccia, Zuzana Pribulova, Alessandro Serafin, Matteo Tropeano, Lev Yakovlevich Vinnikov, Volodymyr Zabolotny, Nikolai Zhigadlo